Home » Latest News » Junior & Senior School End of Year Awards 2018

Junior & Senior School End of Year Awards 2018

Congratulations to the 2018 award recipients!

Photos from both assemblies are included after the list of students and awards below.


Year 7

SPORTS STAR OF THE YEAR – Darcy Wilson & Lauren McInnes

PERFORMING ARTS AWARD – Tahli Gibson & Zavier Keller

YEAR 7 ACADEMIC AWARD – Riley Allan & Chiara Lestino

YEAR 7 EDGARS BOOKS & NEWS DEVELOPMENT AWARD – Declan Moloney

SOCIAL JUSTICE AWARD – Jen Taylor

YEAR 7 Citizenship Awards – 7.1 Sahara Lewis, 7.2 Ruby Cook, 7.2 Riley Allan, 7.4 Patrick Comer, 7.5 Will Ashton, 7.6 Amelie Doyle, 7.7 Amy Kurjan, 7.8 Alice O’Connor, 7.9 Kristen Rees

YEAR 7 LEADERS – 7.1 Sahara Lewis & Bella Belton, 7.2 Ruby Cook & Aaron Prentice, 7.3 Coco Fan & Henry McInnes, 7.4 Jen Taylor, 7.5 Chenoa Nash & Taleaha Carmody, 7.6 Adam Asla & Lauren McInnes, 7.7 Laura Sundblom, 7.8 Alice O’Connor & Stella Coppolino, 7.9 Sienna Sims & Olivia Cheeseman

DISTINCTION & HIGH DISTINCTION AWARDS

High Distinctions: Olivia Cheeseman, Lauren McInnes, Alice O’Connor

Distinctions: Riley Allan, Coco Fan, Lili Fan, Charlotte Hick, Taleaha Carmody, Stella Coppolino, Sienna Gephart, Emma Hill, Chiara Lestino, Addisyn Miller, Jennifer Taylor

HOUSE CAPTAINS – Chisholm: Ella Bradley & Tori Sampson, Delany: Caleb Gilbert & Jaimie FIeld, McKillop: Addisyn Miller & Sam Phillips, Champagna: Oliver Startin & Sophie Davey

 

Year 8

SPORTS STAR OF THE YEAR – Mietta Habets & William O’Keefe

PERFORMING ARTS AWARD – Tess Worley & Fergus McNamara

YEAR 8 ACADEMIC AWARD – Mietta Habets & Brodie Watson

YEAR 8  EDGARS BOOKS & NEWS DEVELOPMENT AWARD – Declan McClellan

SOCIAL JUSTICE AWARD – Tess Worley

YEAR 8 Citizenship Awards – 8.1 Paris McLaurin, 8.2 Charley Hall, 8.3 Ben Pearce, 8.4 Ebony Spence, 8.5 Millicent Quin, 8.6 Jorja O’Connor, 8.7 Yasmine Budic, 8.8 Claudia Whiley

YEAR 8 LEADERS – 8.1 Fergus McNamara, 8.2 Xavier McKenzie, 8.3 Stephanie Van Gastelen, 8.4 Tess Worley & Harry Nolan, 8.6 Andre Rolef, 8.7 Noah Harding & Hope Plecas, 8.8 Caludia Whiley, Sam Maher & Jack Beazley

DISTINCTION & HIGH DISTINCTION AWARDS

High Distinctions: Mietta Habets, Verity Quilty, Brodie Watson, Claudia Whiley

Distinctions: Paris McLaurin, Kyle McQuade, Emily Tidd, Yasmine Budic, Isabella Melograna, Caitlin Somerville, Jessie Tancontian

HOUSE CAPTAINS – Champagnat: Charie Gibson & Will Sharp, Chisholm: Campbell McClounan, Delany: Ned Harvey & Eva Gephart, McKillop: Maya Ackroyn & Milli Quin

 

Year 9

SPORTS STAR OF THE YEAR – Kelsie Wilson & Charlie Young

PERFORMING ARTS AWARD – Georgina Stallard & Archie Gemmill

YEAR 9 ACADEMIC AWARD – Aleeta Carmody & Archie Gemmill

YEAR 9 EDGARS BOOKS & NEWS DEVELOPMENT AWARD – Ryan Falconer

LIONS AWARD – Georgina Stallard

YEAR 9 Citizenship Awards – 9.1 Gemma Casagranda, 9.2 Bronte Grant, 9.3 Sarah Simonetti, 9.4 Mitchell Hobbs, 9.5 Jordyn Ellis, 9.6 Emily Keys, 9.7 Madison Saunders, 9.8 Damien French

YEAR 9 LEADERS – 9.1 Aleeta Carmody, 9.2 Lydia Wooldrage, 9.3 Erin Chadban & Ebony O’Donohue, 9.4 Bridie Nolan, 9.5 Isabella Humphreys & Jimi Wingrave, 9.6 Jorja Mattys, 9.7 Madison Saunders & Zac Howard, 9.8 Taylah McCully

DISTINCTION & HIGH DISTINCTION AWARDS

High Distinctions: Morgan Byrne, Archibald Gemmill, Bridie Nolan, Lydia Wooldrage

Distinctions: Aleeta Carmody, Sean McMahon, Sarah Simonetti, Mia Gillman, Teresa Gracie

HOUSE CAPTAINS – Champagnat: Isla Evans & Alora Findlay, Chisholm: Hayden Sampson, Maggie Skewes, Annabel Martinac, Delaney: Sarah Simonetti, McKillop: Lucy White, Rori McDonald, Imogen Garland

 

Year 10 & 11

Yr 10 Kwong Lee Dow Scholarship – The Kwong Lee Dow Scholarship is an academic enrichment program where students get access to Melbourne University in VCE. Students must apply and offers are made to students based on academic performance & leadership skills.
Talia McLaurin & Alanah Moloney 

Yr 10 Long Tan – Sponsored by the Australian Defence Force – The Long Tan Leadership and Teamwork Award is an Australian Government Defence Force Award for Leadership & teamwork both within the school & the broader community.
Tayla  Coonan

Yr 10 Galen Scholarships – The Galen Scholarships are awarded to students who demonstrate high academic achievement, positive contribution to the co-curricular program and positive relationships with staff and peers.
Noah Barling & Amy Knox

Yr 10 CSU Wangaratta Regional Study Centre Academic Encouragement Award – Sponsored by Charles Sturt University – The Yr 10 CSU Wangaratta Regional Study Centre Academic Encouragement Award is given to students who endeavor to achieve their best, work effectively with peers and staff, are courteous, kind and honest.
Hayden Pearson

Year 10 Edgars Books & News Award – The Edgars Book & News Award is presented to a student who is a role model of effort and determination.
Jesse Jones

Year 10 Distinction Awards – Meg Allan, Madison Hogan, Jasmine Scholz, Patrick Speed, Hannah Tidd

Year 10 High Distinction Award – Talia McLaurin

Yr 10 &  11 – The Returned Services League Scholarships – The Year 10 & 11 Returned Services League Scholarships are awarded to students whose effort and application in class, positive relationships with staff and peers, considerable contribution to school co-curricular program has been at the forefront of their year at Galen.
Yr 10 Patrick Speed & Peyton Williams
Year 11 Ryan Cole & Samantha Grady

Yr 10 – Zonta Award – Sponsored by the Zonta Club Wangaratta – The Year 10 Zonta Award is presented to a female student whose excellent attendance and punctuality, positive relationships with staff and peers, high academic achievement has been recognised by her teachers.
Kiona Gottshling

Emma Woodhead Award (Yr 10) – The Emma Woodhead Award is given to a Year 10 Student who has shown consistent empathy and kindness to fellow students throughout the school year.
Jordana Hutchinson

2/24th Battalion Citizenship Award – Presented to a Year 11 student  for involvement and contribution to the school and community.
Rachel Fisher

The Year 10 & 11 Social Justice Award is for the student who has participated in promoting social justice within the school and community. They have taken initiatives with social justice, are a leader in social justice and have participated in some form of service to others. This may be through volunteering, or participation in an immersion, etc.
Yr 10 – Tayla Coonan
Yr 11 – Olivia Gamble

Social Justice Leaders Year 10 & Year 11 – Imogen Quilty, T’Lea Devine, Olivia Gamble, Talia McLaurin, Tayla Coonan

Yr 11 VET Achievement Award – The Year 11 VET Achievement Award is presented to a student who has demonstrated consistent academic performance, effort and achievement in their classes.
Jordan Eyers

Yr 11 VCAL Achievement Award – Sponsored by NE TRACKS Local Learning and Employment Network – The Year 11 VCAL Achievement Award is given to a student who has shown consistent academic performance in all classes, always puts effort into their work and has a high level of achievement in VCAL.
Isabella Simmons

Yr 11 VCE Achievement Award – Sponsored by NE TRACKS Local Learning and employment network – The Year 11 VCE Achievement Award is given to a student for their consistent academic performance, effort and achievement in all of their studies.
Sarah Dellicastelli

Yr 11 Nettek Award – The Year 11 Nettek Award is given to a student who shows academic excellence and application in Information Technology.
Nathan Chadban

Yr  11 – Edgars Books & News Award – The Edgars Book & News Award is presented to a student who is a role model of effort and determination
Katelyn Papakostas

Year 11 Distinction Awards – Casey Allan, Nathan Chadban, Olivia Gamble, Macey Gillman, Samantha Grady, Jacob Lepoidevin, Rebecca Lewis, Jordan Miles, Isabella Simmons, Ebony Watson, Gabe Watson

High Distinction Awards – Ethan Freund, Chloe Hutchinson, Katherine Jolly, Zara Paton, Imogen Quilty

Year 10 Male Sports Star Of The Year – Our award winner is the Galen Athletics Carnival Age Champion and represented Galen at the Hume Region in Athletics and played in the Intermediate Boys Cricket team.
Thomas Stewart

Year 10 Female Sports Star Of The Year – This young lady has had a great year of sport representing Galen.She is our Athletics Carnival Age Champion and ran at the state level in Cross Country. She also competed in soccer at the State level.
Meg Allan

Year 11 Male Sports Star Of The Year – This young man represented Galen at the Hume Region in Athletics very successfully and has been a mainstay of the Galen Clay Target shooting Team for a long time.
Ryan Cole

Year 11 Female Sports Star Of The Year – This Yr 11 student is our Yr 11 Athletics Carnival Age Champion and represented Galen at Hume Region in Athletics & State level in Basketball.
Ellie Laffy

Performing Arts Awards – Sponsored by the Galen Parents Association – This award recognises students who has both participated and excelled in a combination of the following areas, drama and  music classes, College Productions, School liturgies , School choir, the college band, the talent contest  and other related  extra-curricular activities. The winning recipients needs to display sound leadership qualities have an excellent attendance record, punctuality and be able to work co-operatively with their peers and staff.
Yr 10: Jesse Jones & Jasmine Scholz
Yr 11: Sean Watson & Antonia Maher

Music Awards
Yr 10: Noah Barling & Talia McLaurin             
Yr 11: Chloe Gibson

Year 10 Student Leader Certificates – Lachlan Carboon, T’Lea Devine, Talia McLaurin, Noah Barling, Jemima Kealy, Meg Allan, Henry Lee, Georgie York, Ella Cheeseman, Kiona Gottschling

Year 11 Student Leader Certificates – Rachel Fischer, Jacob Talarico, Macey Gillman, Maddalyn Baumanis, Gabe Watson, Nathan Chadban, Jorja Reidy, Jade Elliott, Ebony Watson, Antonia Maher